Školní poradenské pracoviště (ŠPP)

Od září 2016 je na naší škole zřízeno školní poradenské pracoviště.

Školní poradenské pracoviště poskytuje:

• bezplatné poradenské služby a konzultační služby žákům, jejich zákonným zástupcům a pedagogům přímo na škole
  • snaží se pomáhat při zvládání a řešení výchovných, vztahových i výukových potíží

Podmínkou pro poskytnutí školní poradenské služby nezletilému žákovi je informovaný souhlas jeho zákonných zástupců. Souhlasu zákonného zástupce není třeba v případech, kdy je ohroženo duševní nebo tělesné zdraví žáka nebo osob v jeho okolí a v případech, kdy soud požádá o psychologické vyšetření žáka.

S veškerými informacemi poskytnutými v rámci činnosti ŠPP je nakládáno v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, bez souhlasu se je nedozví nikdo další.

Poradenské služby na naší škole jsou zajišťovány:

• výchovným poradcem
  • školním metodikem prevence
  • školním speciálním pedagogem – etopedem (NOVĚ FIE)

Všichni členové ŠPP vycházejí při své práci ze znalosti prostředí a atmosféry školy.

Členové ŠPP spolupracují s:

• vedením školy
  • třídními učiteli a ostatními pedagogy školy
  • poradenskými zařízeními jako jsou např. PPP, SPC aj.
  • Policií ČR, krizovými centry, kurátory a pracovníky OSPOD a dalšími odborníky

Členové ŠPP

Mgr. G. Růžičková – výchovný poradce

Telefon: 38 510 20 28

Konzultační hodiny: STŘEDA 14:00 – 14:30 (vhodné po předchozí telefonické dohodě, žáci mohou využít i přestávek)

Mgr. J. Havrdová – školní metodik prevence

Telefon: 38 510 20 34

Konzultační hodiny: PÁTEK 14:00 – 14:30 (vhodné po předchozí telefonické dohodě, žáci mohou využít i přestávek)

Mgr. D. Plášilová – školní speciální pedagog, etoped

Telefon: 601 590 195

Konzultační hodiny: po telefonické dohodě ve dnech PO – PÁ od 7:00 – 15:30 hod (po dohodě i mimo danou dobu)

Kabinet výchovného poradce a školního metodika prevence najdete v pavilonu II. stupně v přízemí za počítačovou učebnou, číslo dveří 45. Kabinet školního speciálního pedagoga v čítárně v budově I. stupně ve 2. patře, číslo dveří 20.

Náplň činnosti školního poradenského pracoviště

1. Péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami

Do okruhu speciálního vzdělávání patří péče o děti a žáky s tělesným postižením, mentálním postižením, smyslovým postižením, vícečetným postižením, s vadami řeči (poruchami komunikačních schopností), zdravotním oslabením, autismem, žáky se specifickými poruchami učení a chování, poruchami chování a děti a žáky z prostředí s nízkým sociálním a ekonomickým statusem. Speciální vzdělávání se také v neposlední řadě týká nadaných dětí.

2. Poskytování poradenských a konzultačních služeb ze speciálně pedagogické oblasti

Všichni členové pracoviště poskytují nebo zajišťují poradenství pro žáky, rodiče a pedagogy.

3. Práce v oblasti prevence školní neúspěšnosti

Cílem je vyhledat a včas odhalit nejrůznější příčiny výukových potíží. Následně s dětmi začít pracovat na vytvoření vhodných podmínek tak, aby nedocházelo k rozvoji problémů, ale jejich nápravě nebo alespoň zmírnění.

4. Práce v oblasti prevence sociálně-patologických jevů

Základním cílem strategie prevence sociálně patologických jevů u dětí a mládeže ve školství je výchova žáků ke zdravému životnímu stylu, k osvojení pozitivního sociálního chování a zachování integrity osobnosti.

Je zaměřena na prevenci v rizikových oblastech s cílem zabránit výskytu rizikového chování nebo co nejvíce omezit škody způsobené jejich výskytem mezi žáky (záškoláctví, závislosti, agresivita atd.).

5. Metodická podpora

Metodická podpora vzdělávání pedagogů při aplikaci speciálně-pedagogických poznatků a dovedností v oblasti výchovných přístupů (např. individuální konzultace pro pedagogy).

6. Kariérové poradenství

Poradenství pro žáky 5. ročníku se zájmem o studium na osmiletém gymnáziu.

Poradenství v oblasti profesní orientace pro žáky 8. a 9. ročníku (možnost individuálních konzultací, testové metody, besedy apod.).

7. Řešení výchovných problémů

Při řešení výchovných problémů se společně s rodiči i se žákem samotným budeme snažit najít nejvhodnější možné řešení, které povede k odstranění výchovného problému a zmírnění jeho následků na další vzdělávání žáka.